Świerzb – objawy i leczenie

Świerzb to choroba pasożytnicza, wywoływana przez świerzbowiec ludzki. Świerzbowiec należy do roztoczy i może osiągać długość do 0,4 mm. Mimo, że jest niewielki potrafi bardzo uprzykrzyć życie człowieka. Składa on jaja pod skórą, w okolicach dłoni, łokci, okolic intymnych czy pępka. Tworzy w ten sposób jamki świerzbowcowe, które napełniają się jego odchodami i po pewnym czasie zaczynają swędzieć.

Jak przenosi się świerzb?

Chorobą tą możemy się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z człowiekiem zakażonym, również poprzez kontakt intymny. Jest to najczęstszy sposób zakażenia, jednak należy również unikać używania tego samego ręcznika czy pościeli co osoba chora.

Świerzb – objawy

Główny objaw zakażenia świerzbowcem to uporczywe swędzenie, które obserwujemy już po trzech lub czterech tygodniach od momentu złożenia jaj pod skórą. Na skórze pojawiają się też różowe ślady, ropne wypryski i wykwity skórne. Często objawy świerzbu te mylone są z alergią, dlatego niezbędna jest konsultacja lekarska by stwierdzić czy pod skórą znajdują się charakterystyczne tunele drążone przez świerzbowca. Uczucie swędzenia towarzyszące chorobie jest intensywniejsze pod wpływem ciepła, dlatego jest bardziej odczuwalne w nocy, gdy organizm jest rozgrzany.

Świerzb – leczenie

Choć świerzb jest uciążliwy i nieprzyjemny, pocieszający jest fakt, iż można go całkowicie wyleczyć. Po odpowiedniej diagnozie, często poprzez badanie mikroskopowe lub nacięcie skóry w celu identyfikacji tuneli świerzbowca, lekarz przepisuje odpowiednie lekarstwa. Świąd łagodzą zioła m.in. pokrzywa czy nagietek. Często lekarze zalecają picie soku z nagietka lub przemywanie skóry płukankami ziołowymi. Pomocna jest też hydropterapia czyli terapia wodą. W jej skład wchodzą kąpiele lecznicze lub naprzemienne prysznice ciepłą i zimną wodą. Gdy tego typu metody nie zdadzą egzaminu lub gdy choroba jest bardzo zaawansowana, lekarz przepisze kremy lub płyny z sześciochlorkiem gamma benzenu.

U dzieci stosuje się łagodniejsze leki, zawierające permetrynę, którymi trzeba wysmarować całe ciało. Osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorym również muszą przejść leczenie. Wszelkie przedmioty codziennego użytku, jak koce, pościel, ręczniki czy ubrania muszą zostać odkażone czyli dokładnie wyprane w gorącej temperaturze. Po takiej kuracji roztocza świerzbowca powinny zginąć.

   

Share this article!

Skomentuj:

*